2018 ÖğRETMEN AKADEMISI

resim
2018 Öğretmen Akademisi

ÇÖZÜM KOLEJİNDE BU KEZ ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI ZİLLER !

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin de katılımı ile gerçekleştirilen “Öğretmen Akademisi” programları Çözüm Kolejinde  bir “ilk”e daha imza attırdı!

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,

On yıl sonrası için ağaç dik

Yüz yıl sonrayı düşünüyorsan insan yetiştir.”

 

Çözüm Koleji olarak yeryüzündeki tüm güzelliklerin insanla sağlanabileceği bilincindeyiz. Gerçek zenginliğimiz ne madenler, ne petroller ne de diğer tüm kaynaklar… Bizim asıl zenginliğimiz “insan”. Ama nasıl bir insan?

 

Eğitim sisteminin en temel unsuru öğretmendir. Altı yaşında okula başlayan bir insanı ele alacak olursak tüm eğitim hayatı boyunca yaklaşık yirmi yılını öğretmenle okulla arkadaşla geçiren bu insan, topluma dahil olduğunda okul dışında bir hayata adım attığında işte tüm bu sayılanların aynası olarak atacaktır o adımı.

 

Öğretmenlerimiz bu manada büyük bir vazife şuuru ile görevlerini yürütmekte, kutlu mesleklerini aslına uygun olarak icra etme çabası göstermektedirler.

Bir insana şekil veren, hayata bakışlarını ve algılarını geliştirecek olan öğretmenlerimizin bu sorumluluğu yerine getirmesi için sürekli kendini geliştirmesi, okuması, araştırması ve mesleki gelişimlerini desteklemeleri için biz Çözüm Koleji olarak “Öğretmen Akademisi”nin birincisini Şubat ayında gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

 

10-17 ve 24 Şubat olmak üzere üç haftalık bir uygulama ile sonuna gelinen Akademi’de açılış konuşmasını Çözüm Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ahmet Akça yapmış olup ardından Prof Dr. Servet Özdemir “Okul İçinde Hayat, Hayat İçinde Okul” sunumu ile öğretmenlerimize; “Okul hayatın kendisidir”, mesajını vermiş ve problemin matematik dersindekinden ibaret olmadığı hususuna değinerek gerçek hayat problemlerini çözebilen gençler yetiştirmeye işaret etmiştir. Doç Dr. Feridun Sezgin ise “Sınıf Yönetimi ve Takım Çalışması” konulu sunumu ile öğretmenlerimizin sınıf yönetiminde uygulayabilecekleri teknikler üzerinde durmuştur.

 

Akademi’nin ikinci haftasında Çözüm Koleji Bölge Müdürü Mücahit Oltu tarafından misyonumuz ve vizyonumuza dair bir sunum yapılarak program başlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yahya Yıldız’ın “Rol Model Olarak Öğretmen” isimli konuşması ile toplumda öğretmenin liderliğine ve örnek teşkil etmesine dair değerli öğretmenlerimize bilgiler sunmasının ardından FSM Üniversitesi Genel Sekreteri Alim Türkyılmaz “Öğretmenin Toplumsal Değişim ve Dönüşüme Etkisi” üzerinde durarak bir birey ile bir toplumun nasıl değişebileceğine işaret etmiştir.

Prof Dr. Ahmet Şirin tarafında gerçekleştirilen “Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” sunumu ile Akademi’nin ikinci haftası son bulmuştur.

 

24 Şubat kapanış programında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin katılımı ile “Hayat Denge Modeli” üzerinde duruldu ve öğretmenlerimize Sertifika Takdimi yapılmış olup Akademi’nin tekrarının olması dilekleriyle kapanış konuşması gerçekleştirilmiştir.

 

Öğretmenin toplumdaki ve hatta dünyadaki rolünün mahiyetinin farkında olan ve onun yerini bu denli mühim gören Çözüm Kolejine  ve ekibine teşekkür ediyoruz.